Zoborský silvestrovský beh 2018

Čakanka, n.o.
Mesto Nitra
CKVB – Městská knihovna Blatná
ŠN sv. Svorada Zobor, n.o.
Športové gymnázium Nitra a
AC TJ Stavbár Nitra

usporiadali 31. ročník Zoborského silvestrovského behu Osadou Slovanov pre amatérov a profesionálov, v Nitre dňa 31. decembra 2018.

Vždy iný, neopakovateľný. Dve jednoduché slová – vlastnosti. Výstižne charakterizujú bežecké preteky, ktoré sú športovou lahôdkou a podujatím, po ktorom môžu pretekári začať hodnotiť práve končiaci sa kalendárny rok a dosiahnuté bežecké úspechy.

31. december 2018, ráno pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada. Slnko sa nesmelo prediera spomedzi mrakov, teplomer ukazuje, že účastníkov dnešného behu nečaká mrazivý deň. Po snehových vločkách ani po bielej prikrývke niet žiadnych stôp, všetko navôkol pripomína neskorú jeseň. Po včerajšom daždi je terén vlhký, ale nie príliš šmykľavý. Viacerí vravia, že sú to takmer ideálne podmienky na zimný beh lesným terénom. Na parkovisku pribúda automobilov, jasný dôkaz, že sa registrácia bežcov o niekoľko minút začne. Organizátori a rozhodcovia majú plné ruky posledných prípravných prác a ich mysle zapĺňa túžba po kvalite, bezproblémovom priebehu pretekov a spokojnosti bežcov. V nasledujúcich štyroch hodinách sa atmosféra na Pyramíde a priestor pred špecializovanou nemocnicou úplne zmenia. Príčinu zmeny treba hľadať v peknom športovom podujatí: Zoborskom silvestrovskom behu. Všade je ruch a pohyb, vyzerá to ako pred veľkou manifestáciou, akoby sa časť nitrianskeho obyvateľstva premiestnila k úpätiu vrchu, ktorý je už oddávna zapísaný do slovenskej histórie, a predsa – každoročne 31. decembra sa stáva súčasťou iných dejín, dejín ZSB a športu v Nitre – a Nitrania aj iní návštevníci sa chcú staťich súčasťou.

Hneď prvý beh žien slávnostne otvorila zástupkyňa primátora Mesta Nitra Mgr. Michaela Hefková. Osobne pozdravila a zapriala úspešný beh i mužom kategórie mužov nad 40 rokov.

Pohyb vidieť aj popri bežeckej trati. Ako usilovné mravce kráčajú po trase Osady Slovanov turisti, zaregistrovaní v drevenej besiedke, aby počas náročného behu a v cieli pod Pyramídou povzbudzovali svojich favoritov a neznámych pretekárov, ktorí dali prednosť behu pred pasívnou konzumáciou jedla alebo televíznej kultúry.

Na Pyramíde je živo, vravu, smiech, pokrik a povzbudzovanie počuť zo všetkých strán. K príjemnej atmosfére prispievajú slnečné lúče a stále sa viac ukazujúci blankyt decembrovej oblohy. Okrem víťazov a pretekárov s dosiahnutým osobných rekordom najväčšiu radosť majú deti, hrdo ukazujú svoju opečiatkovanú kartičku turistu. Okrem ľudí jedinečný dojem z podujatia dotvárajú psy rôznych veľkostí a rás ako verní priatelia človeka – bežca a človeka – turistu.

Každý, kto dobehol do cieľa na Pyramíde, získal medailu – plaketu. Tento rok predstavuje olovený krížik s korpusom Krista z obce Dojč. Pretekári, ktorí dobehli vo svojej kategórii na prvom až desiatom mieste, dostali zaujímavé knihy. Z týchto faktov vyplýva, že ZSB je neoddeliteľný od histórie, archeológie a kultúry. Neusiluje sa len o telesnú kultúru, ale chce rozvíjať kultúrnosť človeka, duchovné hodnoty a prispievať k harmónii, dávnej kalokagatii, ktorá nestratila svoju aktuálnosť ani v druhom desaťročí 21. storočia.

Po niekoľkých hodinách sa život na Pyramíde a v blízkosti špecializovanej nemocnice vracia k bežnému rytmu a každodennosti. Pretekári aj turisti nasadajú do áut, niektorí do autobusu mestskej dopravy a náhlia sa do svojich domovov, aby sa rozlúčili so starým rokom a privítali nový.

K úspešnosti pretekov prispeli Mesto Nitra, CVKB – Městská knihovna Blatná, Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n. o., Športové gymnázium Nitra, AC TJ Stavbár Nitra a Čakanka, n. o. Bez nich by ZSB bol oveľa náročnejší.

ZSB sa opäť stal minulosťou. Aký bol tento ročník obľúbeného behu v číslach? 31. ročníka ZSB sa zúčastnilo 329 pretekárov, z toho bolo 69 žien. Víťazkou žien sa stala Soňa Krnáčová s časom 22:44. Najrýchlejší z mužov v behu B – muži nad 40 rokov bol Michal Valkovič s časom 19:24. V behu A – muži do 40 rokov 1. miesto patrí Petrovi Ursínymu, ktorý sa stal s dosiahnutým časom 17:20 i celkovým víťazom 31. ročníka Zoborského silvestrovského behu. Podujatie prišlo povzbudiť a cieľ na Pyramíde dosiahnuť 430 turistov. Podrobné údaje o 31. ročníku ZSB prináša výsledková listina.

PhDr. Janka Svítková

Vyhodnotenie

Prvé miesta v ženských kategóriách obsadili:

1. Soňa Krnáčová /ženy nad 40 rokov/ čas 22:44
2. Lýdia Drahovská /juniorky/ čas 22:55
3. Veronika Bakalárová /ženy do 35 rokov/ čas 23:15

Prvé miesta v mužských kategóriách:

1. Peter Ursíny /juniori/ čas 17:20
2. Imrich Magyar /muži do 35 rokov/ čas 17:34
3. Pavol Žáčik /juniori/ čas 18:06

Výsledková listina Zoborského silvestrovského behu 2018 (PDF)

Napísali o nás

Fotogaléria

Autor Ing. Milan Adamec, Ing. Edita Hanzeliková a Ing. Miloš Gašaj

Ďalšie fotografie E. Hanzelikovej nájdete na https://ehanzelikova.rajce.idnes.cz/ZSB_2018

Na stiahnutie

↑ na začiatok stránky