Zoborský silvestrovský beh 2016

ČAKANKA, n. o.
ŠPORTOVÉ GYMNÁZIUM NITRA
AC TJ STAVBÁR NITRA
ŠN sv. Svorada Zobor, n. o.
Mesto NITRA
CKVB – Městská knihovna Blatná

usporiadali XXIX. ročník

ZOBORSKÉHO SILVESTROVSKÉHO BEHU

pre amatérov a profesionálov v Nitre dňa 31. decembra 2016

Preskočiť na výsledky na stiahnutie a fotogalériu.

Pri rýchlosti, akou plynú dni, týždne, mesiace a roky 21. storočia, sa len málokedy zastavíme a uvedomíme si jedinečnosť každej chvíle. Zastavia nás dôležité medzníky v našom živote – príchod na svet, odchod z neho, svadba, životné jubileá, významné úspechy či boľavé prehry a rozhrania rokov. Vtedy si niektorí z nás dávajú nové predsavzatia, iní sa nechajú uniesť bujarou veselosťou, ale sú aj takí, a je ich čoraz viac, ktorí posledný deň v roku zasvätia športu.

K takým „zasvätencom“ patria organizátori a účastníci Zoborského silvestrovského behu. Dňa 31. 12. 2016 sa uskutočnil jeho XXIX. ročník. ZSB sa stal známou udalosťou priťahujúcou stále viac priaznivcov športu, ale aj obdivovateľov behu osadou Slovanov v náročnom teréne, ktorý je historicky, archeologicky, ale aj krajinne veľmi zaujímavý. Týmito faktami sa ZSB vyníma medzi pretekmi podobného charakteru a láka stále viac bežcov a turistov.

Silvestrovské ráno pod Zoborom vítalo účastníkov behu mrazivým, ale suchým počasím. Trasu neprikrýval žiaden sneh, tým sa zvýšila bezpečnosť pretekov, čo potešilo organizátorov. Slnkom zaliaty vrchol Zobora zvýšil príťažlivosť podujatia, a tak k úpätiu Zobora smerovali húfy turistov, športovcov a zvedavcov. Registrácia pretekárov prebehla od 9.00 do 9.45 h. a o 10.00 h. výstrel odštartoval prvých bežcov – všetky kategórie žien. Na ich tvárach sa odrážala radosť aj isté napätie, ako ich sily a schopnosti preverí tento ročník, i to, či splnia vlastné očakávania. Podobné napätie a sústredenosť sa dala vyčítať tiež z tvárí silnejšieho pohlavia. Medzi pretekármi boli dorastenci, juniori, mladí vitálni muži, netrpezliví lepšie spoznať svoje možnosti, rýchlosť a čas, za ktorý vybehnú na Zobor, ale tiež skúsení veteráni majúci za sebou veľa ročníkov ZSB.

Po sčítaní všetkých pretekárov si organizátori uvedomili, že počtom 265 bežiacich účastníkov ZSB behu XXIX. ročník opäť prekonal ten predchádzajúci. Rovnako má stúpajúcu tendenciu počet zúčastnených turistov. V tomto roku sa zúčastnilo spolu 446 turistov. Počas svojho výstupu na Pyramídu povzbudzovali bežcov, prechádzali náučným chodníkom, spoznávajúc zaujímavé historické fakty. Ich kroky smerovali k cieľu, kde ich potešil krásny výhľad na Nitru a okolie. Počasie bolo skutočne nádherné, a preto viacerí pretekári po dobehnutí do cieľa zostali na Pyramíde, aby sa osviežili silvestrovským slnečným kúpeľom a krásou posledného dňa v roku.

Alojz Podolák Najstarší účastník Zoborského silvestrovského behuSvojou vernosťou, odvahou a vytrvalosťou nás zaujal najstarší účastník ZSB vyše 80-ročný pán Alojz Podolák, ktorý sa celkovo zúčastnil 28. ročníkov ZSB. Hoci ho postihlo vážne ochorenie, nevzdal sa, silou vôle a želania znovu behať sa zotavil a dobehol do vytúženého cieľa, kde mu bol odmenou potlesk a radosť, že jeho prianie sa stalo skutočnosťou. ZSB sa zúčastnil aj zahraničný pretekár. Bol ním Ulrich Hänel z Nemecka.

Ako po iné roky i v tomto ročníku všetci účastníci ZSB dostali pamätnú medailu. Tento rok bola na nej zobrazená urna amforovitého tvaru zo žiarového pohrebiska. Víťazom jednotlivých kategórií bola určená misovitá šálka lužickej kultúry a spôsobila im rovnakú radosť ako lesklý kovový pokál. XXIX. ročník ZSB sa stal minulosťou, ale spomienky, radosť zo zmysluplnej činnosti a priateľstvo zostali.

PhDr. Janka Svítková

Na stiahnutie

Informačný leták – bulletin ZSB 2016

Výsledky Zoborského silvestrovského behu 2016 (PDF) doplnené o turistov, 5.1.2017

Napísali o nás

Fotogaléria: Zoborský silvestrovský beh (nasanitra.sme.sk)

Fotogaléria

Autor: Edita Hanzeliková
Ďalšie fotografie nájdete aj na stránke ehanzelikova.rajce.idnes.cz/ZSB_2016__Nitra

↑ na začiatok stránky