Diskokilometer 2023

My, zakladatelia športového podujatia DISKOKILOMETER z roku 1981: Ing. Milan Adamec, Ing. Július Haringa, Ing. Roman Královič a Milan Vinco Částa, s radosťou oznamujeme, že dňa 24. 6. 2023 organizujeme 43. ročník behu na 1000 m DISKOKILOMETER.

ČAKANKA, n. o
Základná škola Nábrežie mládeže 5, Nitra
ŠK Cabaj-Čápor
CKVB – Městská knihovna Blatná

usporiadali v sobotu 24. júna 2023 na dráhe v areáli ZŠ Nábrežie mládeže 43. ročník behu na 1000 m

DISKOKILOMETER 2023

Všetky ďalšie podrobné informácie sa nachádzajú v bulletine na stiahnutie.

Fotogaléria

Autor: Ing. Miloš Gašaj

Autorka: Mgr. Eleonóra Motyčiaková

Autor: Ing. Marián Dukes

43. ročník DKM – Rodinná atmosféra a úprimná radosť

Posledný víkend pred letnými prázdninami a hlavnou dovolenkovou sezónou sa v Nitre v areáli ZŠ Nábrežie mládeže 5 uskutočnil 43. ročník Diskokilometra, ktorého začiatky siahajú do roku 1981, kedy jeho zakladatelia zorganizovali prvý ročník tohto príjemného športového podujatia spájajúceho šport s umením. 42 rokov behu na 1000 m sa realizovalo ako bežecké preteky bez náznakov politickosti. 43. ročník Diskokilometra priniesol novú ideu, ku ktorej sa každoročne bude hlásiť a pripomínať dve udalosti: Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z ČSFR (21. jún) a Deň pamiatky obetí komunistického režimu (24. jún). Tento rok sa konal v sobotu 24. júna 2023.

Atmosféra v areáli ZŠ Nábrežie mládeže pripomínala pohodu sviatočného dňa. Nebyť občasných silnejších nárazov vetra, účastníci pretekov by nadobudli dojem, že všade vládne pokoj júnovej soboty. Statický obraz pohody o niekoľko minút prerušila vrava detí, ktoré sa so svojimi rodičmi ponáhľali na prvé preteky svojho života. Už tradične Diskokilometer otvárajú detské bežecké disciplíny a prvou z nich je 81 m, ktoré najmenšie deti (do troch rokov veku) absolvujú v sprievode svojich rodičov a prostredníctvom ich povzbudzovania. Hoci to ešte nie sú skutočné veľké preteky, pre deti majú veľký význam, prebúdzajú v nich zmysel pre pohyb, radosť z neho a sú silným emocionálnym zážitkom pre všetkých zúčastnených. Okrem jedinečnej skúsenosti a silného zážitku ich v cieli čaká sladká odmena. Najmladším účastníkom 43. ročníka DKM bol Matúš Rybár, pravnuk Ľudovíta Čutríka, autora 1. dielu knihy 100 rokov nitrianskej atletiky.

DKM dodržiava zásadu primeranosti veku a deti majú dĺžku bežeckej dráhy prispôsobenú. Najprv je to 200 m, potom 600 m a napokon 1000 m, t. j. rovnako ako kategórie dospelých bežcov. Tento rok práve deti dosiahli pozoruhodné výkony v behu na 1000 m. V kategórii dievčat to bola 14-ročná Katarína Juríková, narodená v roku 2009, svojím časom 3:54,1 a chlapec Andrej Baranski, tiež narodený v roku 2009 časom 3:49,5. Je potešiteľné, že tento ročník Diskokilometra charakterizovala mladosť, pretože detí bolo dvakrát viac ako dospelých.

Diskokilometer je prístupný bežcom registrovaným aj neregistrovaným, ženám, mužom, pretekárom všetkých vekových kategórií, čoho príkladom je najstarší účastník 43. ročníka DKM 76-ročný Pavol Matuška, narodený v roku 1947, ktorý stále behá s veľkým elánom.
Dôkazom, že dobré bežecké výkony možno dosiahnuť aj vo vyššom veku je bežec Justín Illéš, ktorý vo svojej kategórii mužov nad 70 rokov časom 3:56,7 prekonal rekord Karola Petöcza z roku 2014 (čas 4:00,68).

Okrem detských disciplín sú pre divákov atraktívne bežecké disciplíny dospelých, ktoré začínajú večer o ôsmej hodine ženskými behmi a vyvrcholia mužskými kategóriami. Nebolo to inak ani na 43. ročníku DKM. Najhodnotnejší výkon 43. ročníka DKM videli diváci v behu mužov do 35 rokov a dosiahol ho Tomáš Zumer časom 3:05,8.

Ako sa popasovali muži jednotlivých vekových kategórií s Diskokilometrovou tisíckou Uvádzame víťazov mužských kategórií:

 • Muži nad 35 rokov – Michal Benc, čas 4:17,4
 • Muži nad 40 rokov – Pavol Tokár, čas 3:10,3
 • Muži nad 45 rokov – Róbert Baranski, čas 3:55,3
 • Muži nad 50 rokov – Marián Dukes, čas 4:57,5
 • Muži nad 55 rokov – Ľubomír Žoldoš, čas 3:51,1
 • Muži nad 60 rokov – Július Vnučko, čas 5:08,0
 • Muži nad 70 rokov – Justín Illéš, čas 3:56,7
 • Muži nad 75 rokov – Pavol Matuška, čas 5:19,3
 • Beh o rekord DKM – Tomáš Trubáčik, čas 3:28,8

Krása a benefity behu učarovali mnohým ženám. Niektoré behajú, aby ľahšie zvládali stres, iné pre radosť, ďalšie pre kondíciu a dobré zdravie. Motivácie môžu byť rôzne, ale o prospešnosti pohybu a behu dnes nikto nepochybuje. Možno aj preto stále častejšie vidieť dievčatá a ženy v športovom oblečení behať v uliciach miest, v parkoch či po poľných cestičkách. Tie odvážnejšie si to rady vyskúšajú aj na pretekoch a takú príležitosť každý rok poskytuje Diskokilometer.

Ako sa darilo bežkyniam, hovoria nasledujúce fakty.

 • Ženy do 35 rokov – Eva Trubáčiková, čas 4,13,1. Obsadila 1. miesto.
  Pre zaujímavosť uvádzame časy v poradí 2. a 3. pretekárky: Silvia Holecová, čas 4:19,1 a Paula Motyčiaková, čas 4:37,1
 • Ženy nad 45 rokov – Eleonóra Motyčiaková, čas 5:27,3
 • Ženy nad 50 rokov – Janka Dukesová, čas 5:04,9
 • Ženy nad 55 rokov –Eva Trubáčiková, čas 4:47,3

Vraví sa, čo má začiatok, má tiež koniec. Výnimka z tohto pravidla neplatí ani pre Diskokilometer. Keď dobehli poslední bežci, mesto a areál školy stíchli a pomaly sa halili do tmy. Na oblohe nesmelo zažmurkali prvé hviezdy, akoby účastníkom 43. ročníka DKM chceli povedať, pohyb a virvar dňa musí vystriedať pokoj noci. Po odovzdaní cien najlepším sa všetci rozišli do svojich domovov.

Jednoducho – 43. ročník vstúpil do minulosti, ale o rok sa bude konať opäť a pretekárom, organizátorom a divákom prinesie nové emócie a zážitky, osobné rekordy alebo radosť z priateľstva, porozumenia a pohody na bežeckých pretekoch nerozlučne spojených s umením, kde bežcov sprevádza hudba, najúspešnejší pretekári získajú akvarely od českého maliara Josefa Černého, odnesú si zaujímavé knihy a pekné sklenené medaily, ktoré im budú pripomínať účasť na tomto jedinečnom behu.

PhDr. Janka Svítková

Na stiahnute

↑ na začiatok stránky