Zoborský silvestrovský beh prof. Ladislava Korčeka® 2021

ČAKANKA, n. o.
ŠN sv. Svorada Zobor, n. o.
Mesto Nitra
CKVB – Městská knihovna Blatná
Stredná športová škola Nitra
OZ Stráž prírody Ponitrie

usporiadali 3. 4. 2022 33. ročník podujatia

ZOBORSKÝ SILVESTROVSKÝ BEH profesora Ladislava Korčeka®

Fotografie z podujatia

Napísali o nás

Na stiahnutie

Video


Väčšina z nás sa teší na jar a na vychádzky do prírody. Apríl je nielen nositeľom jari, ale prináša mnohé športové podujatia. Nie je to inak ani v Nitre. V nedeľu 3. apríla 2022 sa uskutočnil 33. ročník ZSB prof. Ladislava Korčeka. Apríl a silvestrovský beh akosi neladia a ich spojenie azda pôsobí trochu nelogicky. Lenže situácie a udalosti života sa niekedy nedajú vtesnať do logického rámca…

Beh na Zobor v posledný deň roka má dlhoročnú tradíciu a obyčajne sa koná so železnou pravidelnosťou, ktorú len zriedkavo naruší veľká nepriazeň počasia. Lenže v roku 2020 a 2021 do tradície ZSB vstúpila pandémia spôsobená koronavírusom a podujatie sa nemohlo uskutočniť. Organizátori sa rozhodli posunúť podujatie na začiatok jari 2022. Došlo k zmene termínu i charakteru podujatia. Tradičný beh s cieľom na Pyramíde sa zmenil na trailový beh. K tomuto rozhodnutiu dospeli organizátori tiež pre rýchlo sa zvyšujúci počet pretekárov. Trasa sa predĺžila na 5500 m a beh do kopca sa stal behom po nespevnenom povrchu v prírodnom prostredí s prevýšením 262 m.

Za roky svojej existencie si ZSB získal veľa priaznivcov a bol vynikajúcou oslavou príchodu nového roka. Preto sa skalní pretekári tešili na jeho jarnú náhradu. Tí, ktorí prišli 3. apríla, neoľutovali, lebo takmer zimné počasie, chladný vietor a ranné snehové vločky na zhnednutom lístí a prvých jarných kvetoch aspoň čiastočne evokovali silvestrovský beh.

Prvých bežcov, dolaďujúcich si formu, stretli organizátori podujatia už ráno pred pretekmi, hoci registrácia začala až o 8. 40 a beh A mal štart o 10.15. Viacerí mladí i starší bežci s úsmevom konštatovali, že sú zvedaví na novú trasu pretekov. Niektorí najstarší zostali verní tradičnému behu, odvážnejší a o čosi mladší sa prihlásili do trailu.

Všetkých bežcov prišiel povzbudiť pred štartom primátor mesta Nitra Marek Hattas a do priestoru štartu prišiel štýlovo – na bicykli a s úsmevom na tvári. S organizátormi a s viacerými pretekármi zotrval v srdečnom rozhovore. Na podujatí nechýbali obe nitrianske televízie – Centrál a Nitrička, fotografi, diváci a priaznivci bežcov či samotného behu. Televízne kamery, fotoaparáty a desiatky mobilných telefónov dopĺňali kolorit ZSB prof. Ladislava Korčeka.

Organizátorom podujatia bolo ľúto, že pre doznievanie opatrení proti ochoreniu covid-19 sa bežci nemohli hodnotiť vo svojich vekových kategóriách a nestáli na stupni víťazov, ale na pretekoch bolo dodržané pravidlo, že prví 10 bežci, ktorí dobehnú do cieľa, dostanú víťazný pohár. Toto pravidlo sa zaviedlo v 1. ročníku ZSB a platí v ňom, že v každom behu : muži – beh A, B, C a beh – ženy prvých 10 pretekárov získa víťazný pohár. Keďže organizátori nehodnotili vekové kategórie bežcov, všetci pretekajúci dostali knihu a pamätnú medailu, ktorá zobrazuje tri srdcovité závesky so špirálovito zvinutými ramenami nachádzajúcimi sa na náhrdelníkoch zo staršej doby bronzovej.

Pretekári na 33. ročníku ZSB prof. Ladislava Korčeka dosiahli vynikajúce výsledky a beh priniesol radostné momenty pre Nitranov, pretože nitrianski bežci uspeli v jednotlivých behoch a vo viacerých vekových kategóriách, čo sa neudialo už niekoľko rokov. Najrýchlejším bežcom a zároveň víťazom 33. ročníka ZSB prof. Ladislava Korčeka sa stal junior Erik Novák (rok nar. 2003) z Ivanky pri Nitre, ktorý je majstrom Slovenska v behu na 1500 m. 5500 m trasu zabehol za neuveriteľných 24:00 minút. Svojím výkonom potešil priaznivcov behu aj svojho trénera Jána Tótha, ktorý sa zúčastnil zoborského behu so svojimi zverencami a zaradil sa k najúspešnejším trénerom tohto ročníka. Za ním dobehol Matej Páleník (rok nar. 1992) v kategórii muži do 35 rokov s časom 25:27. Na tretie miesto sa zaradil dorastenec Peter Biely (rok nar. 2004) s časom 26:49.

Treba pripomenúť, že zahanbiť sa nedali ani ženy. Najrýchlejšou pretekárkou a  víťazkou behu žien sa stala Simona Hudoková z Prievidze (rok nar. 1994) s časom 29:09, ako druhá dobehla Stanislava Ratkovská (rok nar. 1992) s časom 30:39 a na treťom mieste sa umiestnila Jana Kleskeňová (rok nar. 1976) s časom 32:03. Obe bežkyne patrili k pretekárkam z Nitry.

Behu sa nevyhýbajú ani seniori. Najstarším účastníkom 33. ročníka bol 77-ročný Miroslav Jurák (rok nar. 1945) z Krškán. Vo svojej vekovej kategórii sa umiestnil ako prvý. Trasu zabehol za 52:46. Najstaršou bežkyňou ZSB bola Nitrianka Margita Rusnáková (rok nar. 1953) a s časom 44:08 predbehla aj viaceré pretekárky o polovicu od nej mladšie.

Tváre väčšiny pretekárov v cieli vyjadrovali pohodu a súhlas s trasou behu a jej náročnosťou, iné miernu únavu. Po prevzatí cien sa bežci, spokojní, že zabehli svoje preteky podľa vlastných predstáv, ponáhľali do zaparkovaných áut. Oveľa zhovorčivejšie boli mladé bežkyne, viaceré si nové trailové preteky pochvaľovali a zo Zobora odchádzali s prísľubom budúcoročného štartu.

V prvú aprílovú nedeľu 2022 sa na pretekoch ZSB prof. Ladislava Korčeka zúčastnilo 104 pretekárov, z toho 22 žien. Aké boli preteky v číslach? O tom napovie viac výsledková listina ZSB prof. Ladislava Korčeka.

Janka Svítková


Autor: Stanislav Košán (Foto – video štúdio Podhájska)


33. ročník ZSB priniesol novinky. Ide o zmenu trasy behu. Preteky sa nekončia v cieli na Pyramíde, ale pretekári pokračovali po vyznačenej trase, obehli miléniový pamätník a smerovali naspäť do miesta štartu. Tým sa dĺžka trate predĺžila, zmenila sa na 5500 m. Prevýšenie je 262 m.

Prečo sa mení ZSB?

  • Zoborský silvestrovský beh prof. L. Korčeka má ambíciu dostať sa do povedomia pretekárov s medzinárodnými skúsenosťami trailových behov a udržať si prívlastok najťažšieho behu v Česko-Slovensku.
  • Vďaka cieľu v mieste štartu budeme môcť naplno využívať elektronickú časomieru, čím predídeme možným technickým problémom (signál na pyramíde je nespoľahlivý).
  • Stúpajúce počty pretekárov nás nútia zvýšiť náročnosť a dĺžku trate, čo v konečnom dôsledku zvýši bezpečnosť pretekárov (nakoľko pobeží menší počet osôb).

Ďakujeme všetkým za porozumenie.

Pretože beh sa uskutoční na nerovnom a nespevnenom povrchu vo voľnom prírodnom prostredí, je zaradený do skupiny trailových behov, ktoré kladú vysoké nároky na pripravenosť a výstroj bežcov (trailová obuv). Takto ZSB prof. Ladislava Korčeka sú najnáročnejšie preteky v Česko-Slovensku.

Pre všetkých, ktorí sa na disciplínu trailového behu necítia, aj naďalej organizujeme kategóriu turista s cieľom na Pyramíde.

↑ na začiatok stránky