Diskokilometer 2016

Čakanka n.o. a TJ Stavbár Nitra usporiadali 36. ročník behu na 1000 m

DISKOKILOMETER 2016

Organizátor DKM prosí pretekárov kategórie do 35 rokov, ktorí nie sú uvedení vo výsledkovej listine, aby sa obratom hlásili na e-mail: dana.stancevova@cakanka.sk. Ďakujeme.

Stiahnite si výsledky Diskokilometer 2016 v PDF (aktualizované 10.7.2016).

Stiahnite si bulletin Diskokilometer 2016 v PDF.

V deň, keď slávia svoj sviatok Petrovia a Pavlovia a žiaci netrpezlivo očakávajú svoje vysvedčenia, k štadiónu TJ Stavbár Nitra smerovali skupinky rodičov a malých detí, aby zabehli prvé preteky vo svojom živote. Počasie ako z dovolenkových pohľadníc, príjemná hudba vznášajúca sa nad štadiónom, detský džavot a vrava dospelých vytvárali neopakovateľnú atmosféru podujatia, chcejúc v každej generácii prebúdzať túžbu po pohybe premenenú na beh – disciplínu, ktorú možno vykonávať kdekoľvek a takmer kedykoľvek.

36. ročník Diskokilometra otvorili najmenšie deti, narodené v rokoch 2016 až 2013. Ich úlohou bolo prejsť trať 81 m dlhú v sprievode svojich rodičov. Do cieľa prišiel každý, veď ho čakala sladká čokoládová odmena. Tieto deti si vo svojich spomienkach odniesli prvé intenzívne pocity z pretekov. O úprimnosti detského zápolenia rodičov a divákov presvedčila aj ďalšia disciplína – beh na 600 m pre deti narodené v rokoch 2007 až 2005.

Slnko sa začalo pomaly skláňať k obzoru, keď sa na štart postavili prví bežci túžiaci zdolať 1000 m. Túto skupinu predstavovali dievčatá a chlapci, narodení v rokoch 2004 až 2001. Už v tejto kategórii sa priaznivci behu stretli s pozoruhodnými výsledkami. Ktovie, či sa v niektorom z nich neskrýva budúci bežecký talent Slovenska.

Keď júnová horúčava stratila svoju silu, sa na štart pripravili prví dospelí pretekári – ženy do 35 rokov a  nad 35 rokov. Diváci s úsmevom na tvári povzbudzovali krajšie pohlavie a ich pohľadu neunikol ani pôvab ženských nôh, ktoré sa radostne odrážali od škoricovej bežeckej dráhy. Po dobehnutí do cieľa ženy konfrontovali svoj terajší výkon s predchádzajúcim a spokojne sa usmievali, ak sa zlepšili o nejakú desatinku.

Každou ďalšou minútou sa preteky blížili k svojmu vyvrcholeniu – behu registrovaných bežcov a bežkýň. Skôr ako  si diváci mohli vychutnať mladosť a rýchlosť, čakali ich kategórie starších mužov, ktoré vôbec nestratili svoju zaujímavosť a všetci mohli obdivovať výkon Karola Petőcza, pretože vo svojej kategórii bežcov nad 75 rokov podal vynikajúci výkon časom 4:19,6.

Štadión sa noril do šera a na štart sa pripravovali registrované dorastenky a juniorky. Nedali sa zahanbiť a podali krásny výkon, s ktorým boli tréneri spokojní. Najrýchlejšími sa stali registrovaní dorastenci, juniori a muži. V ich behu sa spojila krása, ladnosť a rýchlosť pohybu. Najrýchlejším pretekárom v behu na 1000 m sa stal registrovaní atlét Matúš Talán s časom 2:26,7.

Noc svojou tmavou prikrývkou posiatou hviezdami nám signalizovala, že 36. ročník Diskokilometra dobehol do cieľa. Ceny boli spravodlivo rozdelené, 235 aktívnych účastníkov pretekov si odnášali do svojich domovov spokojnosť z dobrého bežeckého výkonu, diváci potešenie zo svojich favoritov, rozhodcovia a organizátori dobrý pocit z bežeckého podujatia, ktoré dalo príležitosť mladým bežcom a bežkyniam prejaviť svoj talent.

PhDr. Janka Svítková

Video

Napísali o nás

sme.sk: Diskokilometer napísal vydarený 36. ročník

Fotogaléria

Viac foto z DKM od Ing. Hanzelikovej si môžete pozrieť na stránke ehanzelikova.rajce.idnes.cz/Diskokilometer_2016.

↑ na začiatok stránky