Skvelá bodka za bežeckým rokom (mynitra.sme.sk)

Autori: Katarína Částová, Natália Částová, Vladimír Koppan, Martin Benc, video upravil a spracoval: TIDO

Fotogaléria

Autor: Martin Benc

Autorka: Mgr. Eleonóra Motyčiaková

Jubilejný 35. ročník Zoborského silvestrovského behu prof. Ladislava Korčeka.

Nikdy nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Tento výrok je známy väčšine z nás. Ako ho aplikovať na športové podujatie? Veľmi jednoducho. Žiaden ZSB nie je rovnaký. Každý ročník sa vyznačuje svojou jedinečnosťou, ktorú vytvára počasie, atmosféra, povrch trate, počet bežcov, technika behu a iné viac alebo menej viditeľné faktory.

Ani tento rok to nebolo inak. Organizátori podujatia sa tešili, že predpoveď počasia na posledný deň roka bola priaznivá, po snehu ani stopy, také predjarné počasie, vhodné na tento druh pretekov. Lenže počas konania behu zosilnel vietor na Pyramíde, zmenil podmienky a to už nebolo pre všetkých pretekárov také príjemné. Našťastie, druhá časť trate viedla lesom, kde vietor nebol prekážkou, ale po obehnutí pamätníka na Pyramíde sa úskalím stalo klesanie do cieľa. To si pripísalo na svoj vrub aj drobné zranenia bežcov.

Hrdinom pretekov sa stal najstarší účastník ZSB prof. Ladislava Korčeka Pavol Matuška ( 1947), ktorému od nohy odfrkol kameň a poranil mu obočie. Hoci išlo o nepríjemné zranenie, preteky nevzdal, dobehol do cieľa na 189. mieste a vyhral svoju kategóriu bežcov nad 75 rokov časom 46 minút 19 sekúnd, čo je obdivuhodné. Pavol Matuška si zaslúži našu pozornosť a je pre ostatných pretekárov a obdivovateľov behu vzorom vytrvalosti, vôle a nezlomnosti.

Najstaršou ženskou účastníčkou ZSB 2023 bola Margita Rusnáková (1953), známa svojou mnohoročnou účasťou na silvestrovskom behu. Motiváciou pre jej tohtoročnú účasť bol sľub, ktorý dala riaditeľovi pretekov Milanovi Vincovi Částovi, že aj tento rok sa zúčastní na tomto veľmi obľúbenom zimnom behu, pretože je to pre ňu veľká česť. Umiestnila sa na 233 mieste.

Zaujímavým faktom je, že celkovým víťazom pretekov bol bežec z kategórie štyridsiatnikov Michal Čaladik, reprezentujúci Čierne Kľačany. Na stupeň víťazov sa postavil a prvenstvo na 35. ročníku ZSB mu zabezpečil čas 26 minút 53 sekúnd. Dosiahol tiež najlepší medzičas na Pyramíde (3500 m) – 18:28,0. Na druhom mieste skončil Adam Kĺbik (2001) časom 27:35,0 z kategórie bežcov do 35 rokov a ako tretí sa umiestnil Ivan Mudron (1984) časom 28:01,0 z kategórie bežcov nad 35 rokov. Na pretekoch si veľmi dobre počínal Adam Chren z kategórie juniorov. V celkovom poradí skončil siedmy časom 29:34,0 a vo svojej kategórii sa postavil na stupeň víťazov. V každej kategórii (A,B,C a ženy) prví desiati získali víťazné poháre.

Ako sa darilo bežkyniam? Svojím prvenstvom zaujala Simona Hudoková (1994) z kategórie žien do 35 rokov, ktorá v celkovom poradí dobehla na 17. mieste a stala sa víťazkou žien časom 31 minút 4 sekundy. Je trojnásobná víťazka na predĺženej trati ZSB. Druhé miesto patrí Zdenke Hezkej (1980) z kategórie bežkýň nad 40 rokov časom 32:54,0 a tretiu priečku obsadila Hana Zahradníčková (2003) z kategórie do 35 rokov časom 35:11,0.

Pozoruhodné je, že medzi účastníkmi 35. ročníka ZSB boli aj starší pretekári vo výbornej bežeckej forme. K nim patrí stálica pretekov Justin Illéš (1953), ktorý dobehol šesťdesiaty tretí časom 36:24,0. Stal sa víťazom svojej kategórie bežcov nad 70 rokov. Z kategórie starších bežcov bol rýchlejší ako on len Roman Petrikovič, (1967), ktorý sa umiestnil na 46. mieste v celkovom poradí časom 35:15,0 a je z kategórie bežcov nad 55 rokov. Justin Illéš je krásnym príkladom, ako si možno udržať dobrú bežeckú formu do vysokého veku a môcť behať pre zdravie a osobné potešenie.

Najúspešnejší:

v kategórii muži A to boli pretekári do 35 rokov, pretože v celkovom poradí sa v prvej desiatke umiestnili až šiesti a získali víťazné poháre. Táto kategória bola najpočetnejšia (46 bežcov).

v kategórii muži B to boli pretekári nad 40 rokov, z ktorých piati boli v prvej desiatke a dostali víťazné poháre.

v kategórii muži C boli najúspešnejší pretekári nad 55 rokov, víťazné poháre získali siedmi. V kategórii bežcov nad 65 rokov, víťazné poháre odovzdali piatim bežcom.

v kategórii ženy najúspešnejšou sa stala kategória žien nad 40 rokov, získali šesť víťazných pohárov. Ženám do 35 rokov odovzdali päť víťazných pohárov.

35 ročníka ZSB prof. Ladislava Korčeka sa zúčastnilo 235 pretekárov, z toho bolo 42 žien. Okrem bežcov a ich obdivovateľov sa každoročne na podujatí stretávajú milovníci turistiky, majúci možnosť obdivovať krásy zoborskej prírody a povzbudzovať pretekárov. Ani tento rok si skalní turisti nenechali ujsť príležitosť účasti na takomto hodnotnom podujatí. Pre nich Mesto Nitra posilnilo linku číslo 9 MHD, aby sa bez starostí, kde zaparkovať svoje auto, dostali na miesto diania pretekov a pokojne vyšli na Zobor. Na 35. ročníku ZSB na vrchol pod Pyramídu vyšlo 209 turistov.

Novinkou pre pretekárov bol autobus – šatňa, ktorý bežcom poslúžil ako miesto oddychu. Podľa mnohých z nich to bol výborný prostriedok prispievajúci k väčšej pohode bežcov. Rovnako na rozhodcov ZSB čakalo milé prekvapenie – silvestrovská kapustnica. Pripravil ho ŠK Cabaj-Čápor pod vedením jeho predsedu Dušana Majerského. Možnosť ochutnať výbornú kapustnicu prijali s úprimnou vďakou najmä rozhodcovia, pretože ich zohriala, a vyčarila úsmev na tvárach všetkých, ktorí zabezpečovali úspešný priebeh pretekov od skorého rána.

Priateľská spolupráca všetkých, podieľajúcich sa na príprave jubilejného 35. ročníka, bola prameňom radostnej nálady a zvýšila dobrý pocit z pretekov. Jeden z účastníkov behu, (v minulosti bol majstrom Slovenska v cyklistike), sa vyjadril, že na žiadnych pretekoch nebola taká príjemná atmosféra ako 31. decembra 2023 na ZSB prof. Ladislava Korčeka v Nitre.

Beh pre zdravie a radosť, rozvíjanie priateľstva, to je jeden z cieľov tohto už viac ako tridsaťpäťročného športového podujatia. Za jeho úspechom sú mnohí jednotlivci, ktorí už dlhé roky preteky organizujú, pripravujú a tešia sa, že iných môžu obdarovať radosťou z pohybu a osláviť príchod nového roka krásnym behom historicky a archeologicky cenným územím. Aby bežci na to nezabudli, domov si každoročne všetci účastníci pretekov odnesú medailu – plaketu. Na tohtoročnej je zobrazená hlava bájneho zvieraťa grifa, ktorá bola vyhotovená z bronzu a pozlátená.

Podrobnosti v číslach sa účastníci pretekov a ďalší záujemcovia dozvedia z výsledkovej listiny.