Diskokilometer 2022

My, zakladatelia športového podujatia DISKOKILOMETER z roku 1981: Ing. Milan Adamec, Ing. Július Haringa, Ing. Roman Královič a Milan Vinco Částa, s radosťou oznamujeme, že dňa 25. 6. 2022 organizujeme 42. ročník behu na 1000 m DISKOKILOMETER.

ČAKANKA, n. o.
Základná škola Nábrežie mládeže 5, Nitra
CKVB-Městská knihovna Blatná

usporiadali v areáli ZŠ Nábrežie mládeže 5, Nitra, na tartanovej dráhe – 250 m 

DISKOKILOMETER 2022

v sobotu 25. júna 2022, od 17:00 do 21:30 hod.

Na stiahnutie

V médiách

Rozhovor o DKM 2022 s Ing. Romanom Královičom

 

Fotogaléria

Autor Ing. Milan Adamec:

Autor Ing. Miloš Gašaj:

Po štyridsiaty druhý raz

42 rokov je polovica priemerného veku, možno vrchol ľudských síl, obdobie, keď človek môže povedať, že našiel svoju cestu životom a naplno sa môže venovať práci i osobným aktivitám. Čo je 42 rokov pre športové podujatie, akým je Diskokilometer, na ktorého začiatku bolo priateľstvo a odhodlanie rozdávať bežeckú radosť? Sú to hodnotné bežecké výkony, úzka spätosť všetkých generácií, pocit víťazstva a medaila alebo len príjemná a zdravá zábava? Každý, kto sa zúčastnil na tomto behu, má vlastnú odpoveď. A odpoveďou môže byť aj 42 rokov existencie DKM, jeho obľúbenosť medzi bežcami. Každý ročník bol neopakovateľný i ten štyridsiaty druhý, ktorý sa uskutočnil v sobotu 25. júna 2022 v areáli ZŠ Nábrežie mládeže v spolupráci so ZŠ a CKVB – Městskou knihovnou Blatná.

Po nočnej búrke priestor športového areálu ZŠ Nábrežie mládeže pôsobil sviežo, dážď zmyl prachové čiastočky v ovzduší a nad tartanovou dráhou sa vznášali neveľké periny oblakov. Prostredie pôsobilo komorne až útulne. Organizátori a rozhodcovia si boli istí, že žiadne dažďové kvapky účastníkov podujatia neprekvapia. Slnečné lúče príjemne hriali a vytvorili optimistickú atmosféru, prispeli k dobrej nálade malých i veľkých bežcov prichádzajúcich sa prezentovať. Bolo zaujímavé pozorovať najmä tváre detí, ich spontánne nadšenie: dvaja malí bratia od radosti, že budú spoločne súperiť na bežeckej dráhe, tancovali okolo svojho otca, dievčatkám žiarili očká nedočkavosťou, netrpezlivo dupkali pri stole, kým ich rodičia nezapísali na preteky. Detská bezprostrednosť nepozorovane vliala nadšenie do sŕdc skalných účastníkov DKM a šírila pohodu, ktorú pociťovali prítomní rozhodcovia, bežci a diváci. Na podujatie zavítala známa slovenská atlétka Ema Zapletalová, ktorá sa pre zranenie nemohla zúčastniť na majstrovstvách Slovenska, a priviedla svoje dve malé netere, aby v nich vyklíčila láska k behu.

Podujatie sa začalo už o 18. hodine detskými kategóriami, avšak nikto z prítomných nemal pocit, že sa čas vlečie, a prichádzajúci večer ešte zdôraznil pohodu, ktorá vládla školskému areálu a tartanovej dráhe. Typické bonusy DKM – rytmická a melodická hudba a večerné svetlá lámp upevnili v divákoch dojem neopakovateľnosti i krásy danej chvíle a celého podujatia. Akoby sa vytratila tvrdá rivalita, zostal iba pohyb, vyjadrený behom, a neviditeľné puto, ktorým boli spojení bežci, diváci, rozhodcovia.

Napriek tomu, že v deň konania Diskokilometra sa v Trnave uskutočnili Majstrovstvá Slovenska 2022 v atletike, všetci boli svedkami jedinečného podujatia, ktoré vytvorilo ďalšie originálne stránky v kronike DKM.

Diskokilometer je určený všetkým generáciám a všetkým milovníkom behu, registrovaným aj neregistrovaným, o čom hovoria nasledujúce fakty:

Najmenšie deti svojimi symbolickými 81 metrami otvorili 42. ročník a jeho najmladšou účastníčkou sa stala Michaela Bencová, narodená v roku 2022.

Najstarším účastníkom bol 75-ročný Emil Páleník, čas 5:43, 1.

Najstaršou účastníčkou medzi ženami bola 69-ročná Margita Rusnáková, čas 5:03,3. 

V behu o rekord DKM – muži dominovali: 

  1. 20-ročný Tomáš Trubáčik, čas 3:02,0
  2. 41-ročný Pavol Tokár, čas 3:02,5

Obaja bežci dosiahli osobný rekord a zlepšili svoj výkon v porovnaní so 41. ročníkom.

Hodnotný výkon zabehli:

Pretekár z Nových Zámkov 56-ročný Marek Kecskés, čas 3:23,1 a 49-ročný Emil Daniš, čas 3:13,2.

Najhodnotnejší výkon 42. ročníka Diskokilometra v kategórii žien a 1. miesto dosiahla Jana Kleskeňová, rok narodenia 1976, čas 3:37,5. 

V behu o rekord DKM zvíťazila dorastenka Dominika Pavelková, čas 3:54,5.

42. ročník pritiahol pozornosť aj amatérskej bežkyne z Poľska, ktorá chcela vyskúšať ako chutí diskokilometrových 1000 m. Na 42. ročníku DKM sa zúčastnilo 92 bežcov.

Hoci sa 42. ročník Diskokilometra skončil a vošiel do minulosti, spomienky na užitočne a príjemne strávené chvíle na tartanovej dráhe v areáli ZŠ Nábrežie mládeže si odnesú všetci: malí i veľkí bežci, amatéri i registrovaní, diváci aj rozhodcovia. Okrem spomienok im tento ročník budú pripomínať hodnotné ceny – sklená medaila DKM, kalendár s ilustráciami českého maliara Valentina Horbu a akvarely českého maliara Josefa Černého.

Janka Svítková


↑ na začiatok stránky