Diskokilometer 2020

Usporiadatelia:
Čakanka, n.o.,
Základná škola Nábrežie mládeže 5, Nitra
CKVB – Městská knihovna Blatná
Stredná športová škola, Slančíkovej 2, Nitra

Usporiadali v stredu, 2. septembra 2020 v areáli ZŠ Nábrežie mládeže 5, Nitra, na tartanovej dráhe 250 m.

40. ročník behu na 1000 m pre registrovaných aj neregistrovaných mužov, ženy a deti.

Na stiahnute

Diskokilometer v médiách a na sociálnych sieťach

Diskokilometer zabehol najrýchlejšie mládenec s krvou z Maledivov. Poznáme mená víťazov

https://mynitra.sme.sk/c/22481756/diskokilometer-zabehol-najrychlejsie-mladenec-s-krvou-z-maledivov-pozname-mena-vitazov.html

 

Pán Martin Priesil zachytil atmosféru na Diskokilometri 2020 v týchto fotografiách

Pán Martin Priesil zachytil atmosféru na Diskokilometri 2020 v týchto fotografiách.Ďakujeme

Uverejnil používateľ Čakanka, n.o. Streda 9. septembra 2020

 

Rozhovor s Ing. Romanom Královičom v nitrianskom rádiu WOW o podujatí Diskokilometer

Nájdete na Facebooku https://www.facebook.com/radiovnitre/videos/339782747203728

Štyridsiaty Diskokilometer, tradičný aj iný

2. september 2020 nebol len začiatkom školského roka, ale v tento deň sa zrealizoval tiež jubilejný 40. ročník Diskokilometra, behu, ktorý sa zrodil z hlbokého priateľstva a veľkého nadšenia pre šport. Prvý ročník sa konal v roku 1981 a nasledujúce ročníky väčšinou prebehli poslednú júnovú stredu pred prázdninami. Výnimkou sa stal práve ten jubilejný.

Človek mieni, život vo svojej nepredstaviteľnej pestrosti mení… Kto by predpokladal, že mnohé kultúrne a športové podujatia ovplyvní neviditeľný vírus? A stalo sa. Veľa športových akcií sa nekonalo, niektorí športovci museli ísť do karantény. Aj preto organizátori posunuli termín podujatia na začiatok septembra, dúfajúc, že šíriace sa ochorenie nezabráni uskutočniť tieto obľúbené preteky.

Diskokilometer 2020 sa konal v areáli Základnej školy na Nábreží mládeže, kde sa vznášala vôňa blížiacej sa jesene, za príjemného slnečného počasia, hoci predchádzajúci deň bol chladný a daždivý. 

Keď sa blížil začiatok pretekov, k športovému areálu základnej školy prichádzali autá a hlučné skupinky rodičov s deťmi, aby ich zapísali do jednotlivých disciplín. Zrazu tichý priestor ožil a naplnil sa detskou vravou, nadšením a napätím rodičov. Nestranný pozorovateľ si mohol všimnúť, ako prirodzene vnímajú beh malé deti, ako sa tešia obyčajným maličkostiam: „Maminka, pozri sa, aké krásne červené číslo som dostala!“ Z účastníkov najviac spontánnosti prejavili deti a ich ľahkosť a radosť z behu sa preniesla na rodičov, divákov aj niektorých mladých pretekárov.

Kratšie septembrové dni a slnko, náhliace sa za obzor, nútilo rozhodcov uskutočniť niektoré disciplíny skôr, aby pretekári nebežali v tme. Nestalo sa tak. Mali dobrých pomocníkov: svit mesiaca v splne a biele svetlo lámp, ktoré tradične lemovali bežeckú dráhu takmer od prvých ročníkov Diskokilometra. Súlad prirodzeného a umelého osvetlenia vytvoril nezvyčajnú náladu a bežecký ovál pôsobil takmer romanticky. Zmizla rivalita a súperenie, bežalo sa pre potešenie, vnútorné uspokojenie a radosť.

Napriek komornejšej atmosfére výkony pretekárov nezaostávali nad časmi dosiahnutými v predchádzajúcich ročníkoch. V súťaži o rekord jubilejného 40. ročníka Diskokilometra bol najrýchlejší junior Philipp Ručka, ktorý zabehol 1000 m za 2:46,0 a najlepšou pretekárkou 40. ročníka Diskokilometra sa stala dorastenka Terézia Klementisová s časom 3:23,0 a medzi juniorkami získala prvé miesto Petra Šuleková časom 3:28,0.

Najmladšími účastníkmi Diskokilometra boli deti, narodené v roku 2018, a najstarším pretekárom, ktorý sa behu na 1000 m zúčastnil, sa stal Emil Páleník, narodený v roku 1947. Víťazní bežci a bežkyne získali hodnotnú cenu – originálnu maľbu od českého výtvarníka Josefa Černého, ktorý vystavoval svoje práce aj v nitrianskej Synagóge v januári roku 2018. 40. ročníka Diskokilometra sa zúčastnilo spolu 111 pretekárov, z toho 24 mužov, 13 žien a 74 detí.

Jubilejný Diskokilometer sa uzavrel, ale v účastníkoch tohto krásneho podujatia zostáva príjemná spomienka na tradičnú spätosť generácií starých rodičov, rodičov a detí, ktorí sa pravidelne zúčastňujú behu. V ušiach niektorých možno ešte doznieva príjemná hudba sprevádzajúca pretekárov a z predstáv sa občas vynára rýchly pohyb nôh a osvetlená bežecká dráha… Priateľstvo, súdržnosť a radosť zo športu, to sú stále znaky Diskokilometra. Menia sa len vonkajšie okolnosti a tie behu neubližujú, len mu pridávajú na unikátnosti.

Čakanka, n. o. úprimne ďakuje za pomoc usporiadateľom: Základnej škole Nábrežie mládeže 5, Nitra, CKVB – Městskej knihovne Blatná, Strednej športovej škole, Slančíkovej 2, Nitra a všetkým rozhodcom.

PhDr. Janka Svítková

↑ na začiatok stránky