Zoborský silvestrovský beh prof. Ladislava Korčeka® 2022

ČAKANKA, n. o.
ŠN sv. Svorada Zobor, n. o.
Mesto Nitra
CKVB – Městská knihovna Blatná
OZ Stráž prírody Ponitrie

Vás pozývajú na 34. ročník podujatia

Zoborský silvestrovský beh prof. Ladislava Korčeka®

31. december 2022

Zúčastniť sa športového podujatia v posledný deň roka nie je žiadnou výnimkou. V dobe, keď telesnú prácu stále viac nahrádza robotizácia vo firmách a v podnikoch, narastá potreba človeka doplniť chýbajúcu fyzickú aktivitu tela pohybom, najčastejšie turistikou alebo nejakým druhom športu. Beh je človeku vlastný a tým aj prirodzený. Tí, ktorí pravidelne behajú, by o jeho benefitoch vedeli veľa rozprávať. Pre nich zabehnúť si alebo sa zúčastniť na nejakých pretekoch je samozrejmosť, vynikajúca príležitosť osobnej relaxácie a dobrej kondície, ktorá ovplyvňuje ich mentálny stav. Preto vítajú každú príležitosť byť na nejakých pretekoch, aj keď sa konajú posledný deň v roku a možno práve preto. Osláviť príchod nového roka behom je veľmi príjemné.

ZSB prof. Ladislava Korčeka nie sú hocijaké preteky, majú svoju tradíciu, už 34-ročnú, vynikajúcu povesť a vyznačujú sa náročnosťou a výrazným prevýšením (262 metrov). Jednoducho sú čerešničkou na torte bežeckých podujatí a vychutnať si ju chcú nielen profesionálni pretekári, ale tiež amatérski bežci. Pre tieto aj iné dôvody organizátori pretekov očakávali vysokú účasť a ich očakávania sa naplnili.

Sobotné ráno 31. decembra 2022 vôbec nepripomínalo Silvester s bielou snehovou pokrývkou alebo aspoň striebristou inovaťou na stromoch či tráve. Naopak. Akoby sa jeseni nechcelo odísť, alebo sa jar príliš ponáhľala a kúzlila v prírode príjemné predjarie. Počasie však nezmenilo odhodlanie účastníkov ZSB opäť si zabehnúť na povestný Zobor a zbehnúť dolu k miestu štartu, kde bol aj cieľ.

Krátko po ôsmej hodine do priestoru pod Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada Zobor prúdili húfy pretekárov, aby sa mohli zaregistrovať. Hoci sa vytvoril dlhý rad, úsmev a očakávanie z tvárí bežcov a bežkýň nevymizli a čas do štartu behu o desiatej hodine im ubehol rýchlo. Vidieť ako po výstrele zo štartovacej pištole sa pestrá hromada bežcov vydala na 5550 metrov dlhú trasu, bolo nezabudnuteľným zážitkom. Každá tvár pretekára odrážala čosi iné z jeho osobnosti – čosi jedinečné a neopakovateľné. Rovnako silným momentom bol príchod do cieľa: každý bežec ho prežíval inak, niekto radostne, v črtách iného sa zrkadlila námaha, u ďalšieho možno aj trochu fyzickej bolesti, ale pre každého to bolo víťazstvo nad sebou samým, preto ich pocity sú rovnocenné s radosťou víťazov v jednotlivých kategóriách.

O presných číslach hovorí výsledková listina, ale je potrebné vyzdvihnúť isté fakty: 34. ročníka ZSB prof. Ladislava Korčeka sa zúčastnilo 204 pretekárov, z toho 35 žien. Najrýchlejším bežcom tohto ročníka sa stal junior Erik Novák časom 00:24:53. Ako druhý skončil Michal Čaladík časom 00:25:52 a zároveň sa stal víťazom kategórie mužov nad 35 rokov. Tretie miesto obsadil Pavol Biely časom 00:26:33, víťaz kategórie muži nad 50 rokov. Ani ženy sa nedali zahanbiť a najrýchlejšou bežkyňou bola Simona Hudoková časom 00:29:07. K najstarším účastníkom patrili dvaja skalní bežci Emil Páleník, Pavol Matuška a bežkyňa Margita Rusnáková.

Za pozornosť stojí snaha pretekárov zlepšiť svoj výkon a prekonať osobný rekord, prípadne
rekord ZSB. To sa podarilo viacerým bežcom. Simona Hudoková, víťazka žien, sa zlepšila o 2 sekundy (00:29:07), rovnako zabehli náročnú trasu za lepší čas Zuzana Kurucová (00:32:54) v kategórii žien nad 35 rokov a Ivona Kollárová v kategórii žien nad 50 rokov časom (00:39:26). Podobne si počínali aj muži, rekordy zlepšili: Michal Čaladík v kategórii mužov nad 35 rokov časom (00:25:52), Pavol Biely v kategórii mužov nad 50 rokov časom 00:26:33 a Pavol Matuška v kategórii bežcov nad 75 rokov časom 00:40:44. Z týchto výkonov mali radosť nielen samotní pretekári, ale aj organizátori pretekov. Víťazom a bežcom ZSB prof. Ladislava Korčeka úprimne blahoželáme, tešíme sa z ich úspechov a veríme, že nasledujúci ročník týchto jedinečných pretekov bude tiež úspešný a stane sa obľúbeným bežeckým podujatím pre každého účastníka ZSB prof. Ladislava Korčeka.

O tom, že ZSB prof. Ladislava Korčeka sú unikátne preteky, svedčí medaila – spomienková plaketa s avarským motívom rolničky (hrkálky, zvončeka), patriacej ku kultovým predmetom odvracajúcim negatívne účinky pôsobenia nadprirodzených síl, ktorú dostal každý účastník pretekov. Plaketa poukazuje na spojenie behu s históriou a archeológiou, čo dáva ZSB prof. Ladislava Korčeka ďalší rozmer.

Či k úspešnému priebehu 34. ročníka ZSB prof. Ladislava Korčeka pomohol motív mužskej tváre s mandľovými očami na rolničke – hrkálke nevieme, ale určite k úspešnému priebehu pretekov prispeli všetci rozhodcovia a organizátori pretekov, ako boli Mesto Nitra, Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n. o., CKVB – Městská knihovna Blatná, OZ Stráž prírody Ponitrie a Čakanka, n. o. Všetkým srdečne ďakujeme za spoluprácu, pomoc a zdarný priebeh 34. ročníka ZSB prof. Ladislava Korčeka.

Janka Svítková

Na stiahnutie

V médiách


Fotogaléria

Autori Karol Filo a Olesia Usata

Galéria na stránke rajce.idnes.cz

Autor: Ing. Miloš Gašaj

Autorka: Svetlana Košánová

↑ na začiatok stránky