Zoborský silvestrovský beh 2019

ČAKANKA, n. o.
ŠN sv. Svorada Zobor, n. o.
Mesto Nitra
CKVB – Městská knihovna Blatná
Nutraceutica s. r. o.

usporiadali 32. ročník podujatia

Zoborský silvestrovský beh profesora Ladislava Korčeka®

v Nitre, dňa 31. decembra 2019

32. ročník ZSB – beh s pridanou hodnotou

S pravidelnosťou, ktorá je vpísaná do pohybu sveta, prichádza rovnako pravidelne posledný deň kalendárneho roka a s ním množstvo rôznorodých podujatí, ktorými sa ľudia lúčia s predchádzajúcim rokom a vítajú ten prichádzajúci. Často sú to veselé zábavy, farebné ohňostroje alebo športové podujatia. 

V meste pod Zoborom sa stal obľúbenou a vyhľadávanou tradíciou na záver roka Zoborský silvestrovský beh, kde sa stretávajú nielen Nitrania, obyvatelia okolitých dedín, ale aj návštevníci zo vzdialených destinácií Slovenska či zahraničia. Medzi účastníkov behu počas jednotlivých ročníkoch sa zaregistrovali dokonca aj cudzinci zo vzdialenejších krajín. Beh na Pyramídu je krásnou, príjemnou a prospešnou rozlúčkou so starým rokom, aktivitou pre zdravie, stretnutím priaznivcov športu, prírodných krás a upevňovania priateľských vzťahov.

ZSB 2019 je výnimočný svojou pridanou hodnotou – prívlastkom Zoborský silvestrovský beh profesora Ladislava Korčeka. Starším účastníkom ZSB je známe, že dnešným pretekom predchádzala tradícia založená prof. Ladislavom Korčekom, keď sa nitrianski atléti lúčili s atletickým rokom výstupom na Pyramídu. Na pamiatku tejto významnej osobnosti nitrianskej atletiky sa nezisková organizácia Čakanka, n. o., rozhodla nazvať ZSB jeho menom. Je to prejav úcty a zároveň vďaky jeho všestrannej a charizmatickej osobnosti, jeho trénerskému úsiliu. Pre Nitru vychoval viacerých významných atlétov a  svojich zverencov vždy viedol k šľachetnosti, pravde a spravodlivosti.

Priaznivé počasie 31. decembra 2019, a najmä hrejivé slnečné lúče vytiahli z tepla domovov nevídané množstvo milovníkov behu a  pod Pyramídou i na nej to chvíľami vyzeralo ako na miestach, kde sa chystá vystúpenie nejakej slávnej hudobnej skupiny.  Na celej tratibolo počuť smiech a hlučnú vravu tých, ktorí mali svoje „ želiezko v ohni“ a tých, ktorí sa v besiedke prezentovali ako turisti.Takmer vo všetkých kategóriách (Ženy, muži – beh A, B, C) sa zaregistrovalo a tiež prezentovalo viac pretekárov ako po iné roky a  je potešiteľné, že stále pribúda bežcov  nižších vekových kategórií. To môže signalizovať, že beh sa stáva potrebou a výborným prostriedkom relaxácie a aktívneho oddychu.

Účastníkov 32. ročníka ZSB profesora Ladislava Korčeka na štarte privítali a povzbudili zástupca primátora Mgr. Daniel Balko a dcéra prof. Ladislava Korčeka Mgr. Mária Demeterová Korčeková. Svojou prítomnosťou a príhovorom oživila spomienky na svojho otca. V cieli sa bežci mohli tešiť z tohtoročnej medaily. Je na nej zobrazený terčík, ktorým si ženy v 10. storočí spínali konce vrkočov. Medailu zhotovila keramikárka Vierka Fuseková a návrh vybral jej manžel, archeológ PhDr. Gabriel Fusek, CSc.

Organizátori a rozhodcovia považujú 32. ročník ZSB profesora Ladislava Korčeka za úspešný a tešia sa zo zvyšujúceho sa počtu účastníkov. Presné údaje o dosiahnutých výkonoch v jednotlivých behoch prináša výsledková listina, tak len stručne zhrnieme najdôležitejšie fakty:

32. ročníka ZSB profesora Ladislava Korčeka sa zúčastnilo spolu 366 bežcov, z toho 77 žien, a 499 turistov. 

Ako najlepší bežec ZSB dobehol do cieľa pretekár Peter Ursíny – kategória muži do 35 rokov, ktorý zdolal náročnú 3490 m dlhú trať do kopca s 262 m prevýšením za čas 17:24. Najlepší ženský výkon dosiahla dorastenka Jana Mácsaiová s časom 22:20. 

František Špánik s vnučkou Peťkou Hudákovou

Najstarším účastníkom 32. ročníka ZSB sa stal 86 ročný pretekár František Špánik s výborným časom 49:25 (na foto s vnučkou Peťkou Hudákovou) a behu sa tiež zúčastnil náš verný dlhoročný účastník 83 ročný pretekár Alojz Podolák s časom 1:02:57.

A s rovnakou radosťou uvádzame, že na 32. ročníku oslávil jubileum pretekár Michal Griesbach, ktorý sa v tomto roku zúčastnil ZSB už 30-krát. Cenné výročie pretekár pripomenul a oslávil originálnym tričkom. 

Všetkým víťazom srdečne blahoželáme a rovnako chceme poďakovať všetkým zúčastneným pretekárom 32. ročníka Zoborského silvestrovského behu profesora Ladislava Korčeka a spoluorganizátorom a sponzorom, vďaka ktorým môžeme s radosťou a so srdcom organizovať náš beh s pridanou hodnotou.

PhDr. Janka Svítková

Na stiahnute

Zoborský silvestrovský beh v médiách

TV Central vo svojej relácii Central Live 27. 12. 2019 urobila rozhovor s Ing. Romanom Kralovičom.

TV Central tiež pripravila nasledovnú reportáž zo ZSB:

TV Markíza v Televíznych novinách 31. 12. 2019 zaradila reportáž o ZSB, nájdete ju približne od 12. minúty 30. sekundy (Aktualizácia: relácia už nie je voľne dostupná v archíve.)

Internetová televízia appDay.tv priniesla vo svojej reportáži o ZSB aj krátky rozhovor s pani Mgr. Máriou Demeterovou, dcérou prof. Ladislava Korčeka

Fotogaléria

Autor: Edita Hanzelíková. Ešte viac fotografií nájdete na stránke https://ehanzelikova.rajce.idnes.cz/Zoborsky_Silvestrovsky_beh_2019/.

Na našej Facebook stránke nájdete aj album so 192 fotografiami od Ing. Miloša Gašaja.

 

Michal GriesbachNa 32. ročníku ZSB profesora Ladislava Korčeka oslávil jubileum pretekár Michal Griesbach, ktorý sa v tomto roku zúčastnil ZSB už 30-krát. Svoje jubileum pretekár patrične ocenil originálnym tričkom. Blahoželáme!

 

Fľaša prírodného rybieho oleja Nutraceutica

Pre zlepšenie regenerácie po športovom výkone dostane každý bežec fľašu prírodného rybieho oleja so skvelou pomarančovou chuťou.
Výrobca rybích olejov značky Nutraceutica so sídlom v Nitre aktívne podporuje zdravý životný štýl a účastníkov podujatia.

↑ na začiatok stránky