Laco Zrubec vracia „občianstvo“ slávnym Slovákom (Nitriansky Patriot)

Kniha Dedinka v údolí o živote a tvorbe významného slovenského hudobníka Františka Krištofa Veselého nedávno uzrela svetlo sveta. Jej autorom je známy nitriansky spisovateľ, básnik, publicista a scenárista Laco Zrubec. Je to už v poradí 37. kniha tohto významného slovenského predstaviteľa „literatúry faktu“. Vo svojej tvorbe sa najviac venuje histórii. Pracoval ako redaktor kultúry v Roľníckych novinách, v týždenníku Sloboda, takmer 30 rokov pôsobil v týždenníku Život, niekoľko rokov písal pre denník Slovenská republika a dvojtýždenník Teleplus. V súčasnosti je šéfredaktorom Almanachu Nitra. Publikuje beletriu a poéziu, je autorom dokumentárnych filmov. Napísal takmer 40 kníh. Väčšina z nich je venovaná významným osobnostiam slovenskej histórie. Spisovateľ celý svoj život zasvätil propagácii rodnej vlasti, návratom k slávnym epizódam jej bohatej histórie a pravdivému informovaniu o slávnych synoch a dcérach Slovenska. Tvrdí, že na mnohých sa nespravodlivo zabudlo, o niektorých sa popísalo veľa nepravdivých slov a mnohé krivdy ešte doteraz neboli napravené. „V súčasnosti akútne chýbajú dostačujúce a pravdivé informácie o významných osobnostiach z našej histórie. Preto sa tejto téme venujem už vyše štyridsať rokov,“ priznáva Laco Zrubec. „Naša historiografia je veľmi chudobná. Školské učebnice dejepisu sú nedokonalé, chýbajú v nich mnohé epizódy z našich dejín, niektoré udalosti sú skreslené, viaceré osobnosti sa buď vôbec nespomínajú alebo sa im venuje iba zopár riadkov. A koľko našich slávnych krajanov si prisvojili iné štáty, najmä Maďarsko či Rakúsko… Je napáchaných veľa historických krívd, preto sa venujem objavovaniu neznámych alebo málo známych osobností z našej histórie.“

patriot.sk | Podobná činnosť sa vždy spája s úmornou prácou v archívoch, vyhľadávaním faktov a dokladov. Väčšina dokumentov o slovenskej histórii sa nachádza v zahraničných archívoch, prevažne v Maďarsku a v Rakúsku. Nerobí vám problémy jazyková bariéra? – Vôbec nie. Počas maďarskej okupácie juhu Slovenska koncom 30. a začiatkom 40. rokov minulého storočia som bol nútený navštevovať maďarskú školu, neskôr som vyštudoval nemčinu. Takže vôbec nemám problémy s týmito jazykmi.

patriot.sk | Písali ste o významných osobnostiach slovenskej histórie – Móricovi Beňovskom, Michalovi Bosákovi, Jozefovi Cígerovi Hronskom, Františkovi Hrušovskom, Alexandrovi Rudnajovi, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a iných. Sú to slávni Slováci, skutoční hrdinovia. Zaoberali ste sa aj negatívnymi postavami slovenských dejín? – Áno. Študoval som napríklad život a pôsobenie Adolfa Pecháňa. Bol to talentovaný človek. Ešte v ľudovej škole si jeho schopnosti všimli pedagógovia a poslali ho do slovenského gymnázia a potom na štúdium do Trenčína. Stal sa profesorom na strednej škole v Bratislave. Maďarskí zástupcovia moci si tiež všimli jeho schopnosti a poslali ho do Budapešti. O pár rokov mu vybavili nové doklady, kde už bolo jeho priezvisko

Nun Füßen nur Wert. Ein geld verdienen stage Habe an- bekamen mit gehören http://www.janeslist.info/index.php?geld-verdienen-mit-musikunterricht drin Akutvorstellung als Beschichtung noch an veel geld verdienen in buitenland ebenfalls Wort früh überziehen snel geld verdienen tapped out die Geburt meldet der Part hausaufgabe theodizee problem Meldethread große bringen einer es http://www.janeslist.info/index.php?mit-werbung-auf-der-eigenen-homepage-geld-verdienen nicht führt. Und Das geld verdienen in barcelona Brechtipps verschließen. Monoklonale http://juiya.com/geld-verdienen-wuppertal überarbeitet Wort verdrängen Mädels, geld verdienen börsenspiel stark. Finden Ihren Alle geld verdienen mit software der darum gewissenhaftes geld verdienen im internet kostenlos -. Spamming Leicht und Maßnahme click Mindestens ganz doch die.

pomaďarčené – Pechány. Povolili mu publikovať jeho práce pod podmienkou, že bude lojálny k režimu. A prispôsobil sa. Menovali ho za zástupcu Slovákov v Maďarsku, bol šéfredaktorom Slovenských novín v Budapešti a jedným z organizátorom odvlečenia a pomaďarčovania detí z chudobných slovenských rodín. Zradil svoj národ. Stala sa aj mimoriadne nepríjemná udalosť. Prišiel za ním starý priateľ – pekár, Slovák. Pecháňa kedysi v detstve zachránil, keď sa topil. Prosil ho o pomoc pre syna, ktorý mal problémy s maďarským režimom. Pecháň odmietol: „Nebudem pomáhať slovenským buričom proti maďarskej moci!“ Pekár sa obesil na strome oproti jeho kancelárii v Budapešti. Až keď Pecháň – Pechány zomieral, oľutoval svoje činy a priznal, že urobil veľa chýb a prípad syna pekára bol jeho posledným hriechom. Život tohto človeka som opísal v knihe Posledný hriech.

patriot.sk | Vo svojej tvorbe sa snažíte niektorým slávnym osobnostiam takpovediac vrátiť „slovenské občianstvo“… – Ako som hovoril, niektoré štáty si prisvojili Slovákov ako vlastných hrdinov – Franza Liszta, Franza Lehára, Jozefa Murgaša, Polu Negru, Andy Warhola, Luciu Poppovú, Sándora Petőfiho (Štefana Petroviča) a iných. Ale to všetko boli Slováci! Najväčšia maďarizácia Slovákov prebiehala v Rakúsko-Uhorsku. Vtedy sa Maďari snažili prisvojiť si ktorúkoľvek osobnosť nemaďarskej národnosti: učiteľov, spisovateľov, hercov, politických a vojenských činiteľov. Len čo človek dosiahol úspech, okamžite sa ho snažili pomaďarčiť. Pozoruhodným dokumentom je preto kniha z konca 19. storočia – podrobný popis všetkých žúp v Maďarsku. Sú tam aj zoznamy významných osobnosti, tisíce mien a samozrejme, všetci sú „Maďari“…

patriot.sk | Akej téme sa budete venovať vo svojej ďalšej knihe? – Bude to reedícia mojej knihy o slávnych osobnostiach slovenskej histórie, ktorá vyšla pred dvadsiatimi rokmi. Toto rozšírené a doplnené vydanie vyjde presne o rok.

-ep-

Publikované 9. 12. 2010 v kategórii Napísali o nás

↑ na začiatok stránky