Dcéra F. K. Veselého pokrstila knihu Ladislava Zrubca (Nitriansky PATRIOT)

„Najkrajším darčekom k mojim 79. narodeninám bolo, že moja nová kniha Dedinka v údolí o živote a tvorbe Františka Krištofa Veselého uzrela svetlo sveta,“ povedal na slávnostnom krste knihy v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre spisovateľ, publicista, scenárista, básnik a novinár Ladislav Zrubec. Ide o jeho 37. knihu, ktorú vydalo vydavateľstvo Čakanka.

Ladislav Zrubec napísal už takmer štyri desiatky kníh. Väčšina z nich je venovaná významným osobnostiam slovenskej histórie. Spisovateľ celý svoj život zasvätil propagácii rodnej vlasti, návratom k slávnym udalostiam jej bohatej histórie a pravdivému informovaniu o slávnych synoch a dcérach Slovenska. Odhalil mnohé neznáme epizódy v tvorbe Františka Krištofa Veselého. „Poznali sme ho skôr ako speváka, ale vďaka Ladislavovi Zrubcovi sa dozvedáme, že bol aj vynikajúci filmový a divadelný herec, scenárista a dramaturg. Dá sa povedať, že Ladislav Zrubec svojrázne ´objavil Ameriku´ – objavil pre nás skutočného F. K. Veselého,“ povedal na prezentácii knihy profesor Andrej Červeňák. Svoje poďakovanie vyslovila aj dcéra známeho umelca Eva Veselá, ktorá sa aktívne podieľala na príprave knihy.

Ladislav Zrubec hovoril o živote a tvorbe F. K. Veselého a o svojej práci v archívoch, keď pripravoval knihu. Spomenul aj seriál v časopise Život v roku 1976. Vtedy bolo uverejnených 8 z 12 častí veľkolepého seriálu. Potom nasledoval telefonát z Prahy, keď šéfredaktorovi Života pripomenuli, že počas druhej svetovej vojny známy slovenský spevák vystupoval aj pred nemeckými vojakmi. Seriál okamžite pozastavili… Pred rokom sa Ladislav Zrubec vrátil k tvorbe významného umelca a začal pracovať na knihe. „Nižňanský naučil Slovákov čítať a František Krištof Veselý počúvať piesne,“ pripomenul spisovateľ. Prezradil, že začal pripravovať reedíciu svojej knihy o najvýznamnejších osobnostiach slovenskej histórie. Nová kniha vyjde presne o rok. Eva Veselá pokrstila knihu Ladislava Zrubca drobnými mincami – presne tak, ako to robil jej otec. Na záver nechýbala autogramiáda autora, ktorý sa musel poriadne zapotiť, keď podpisoval knihy pre približne 50 čitateľov.

-ep-

http://www.patriot.sk/2010/10/dcera-f-k-veseleho-pokrstila-knihu-ladislava-zrubca/

Publikované 9. 12. 2010 v kategórii Napísali o nás

↑ na začiatok stránky