Čereňany a Tomáš Garrique Masaryk

V južnej časti Hornonitrianskej kotliny neďaleko mesta Partizánske sa nachádza neveľká obec s pekne znejúcim názvom – Čereňany. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1329.

Návštevníkov a turistov upútajú zaujímavé pamiatky obce: kostol, zasvätený Márii Magdaléne, mlyn na Žiarskom potoku zo 17. storočia a kaštieľ, postavený okolo roku 1640, kde sídli vychýrená reštaurácia Afrodita.

Pôvodnými majiteľmi kaštieľa bola šľachtická rodina Majthényiovcov, neskôr Hunyadiovci. V priebehu viacerých storočí vystriedal niekoľkých majiteľov. V závere 19. storočia ho vlastnila rodina Kaltenbachová a grófka Stemberová.  Tesne pred 1. svetovou vojnou patril Edmundovi Vépy Wongronischovi. Po roku 1920 sa jeho majiteľom stal JUDr. Metod Bella, prezident Zemědelské rady na Slovensku, ktorý ho mal vo vlastníctve do roku 1949.

V období prvej Československej republiky počas letného pobytu v Topoľčiankach prichádzal na návštevu do Čerenian prvý československý prezident Tomáš Garrique Masaryk.

Mal rád vidiek a rovnako ako v Topoľčiankach i tu sa prechádzal po okolí a ochutnával miestne špeciality alebo viedol zaujímavé rozhovory s JUDr. Metodom Bellom. V období socializmu bolo v kaštieli riaditeľstvo Štátneho majetku a od roku 1955 sa kaštieľ stal sídlom obecného úradu ( vtedajší MNV).

V reštitúcii kaštieľ získali vnuci posledného majiteľa Metoda Bellu a tí ho predali firme Xandra, s. r. o. Vďaka nej sa vykonala veľká oprava kaštieľa. V súčasnosti v ňom sídli renomovaná reštaurácia Afrodita a kaštieľ ponúka krásne priestory na ubytovanie. Práve návštevy T. G. M. v Čereňanoch sa stali podnetom k vytvoreniu pamiatky na túto významnú osobnosť našich spoločných česko-slovenských dejín. Iniciatívy sa chytil šéfkuchár Afrodity Marián Filo, ktorý získal veľa skúseností z práce v zahraničí. Je nielen vynikajúcim kuchárom, ale má vzťah aj ku kráse a umeniu. Po viacerých rozhovoroch sa zrodila myšlienka vytvoriť sochu Tomáša Garriqua Masaryka, aby sme na neho na Slovensku nezabudli a pripomínali si túto významnú osobnosť – štátnika, filozofa, sociológa, pedagóga, žurnalistu a prvého prezidenta spoločného štátu.

Spomienkou a prejavom úcty k TGM sa stala socha z hořického pieskovca (lom neďaleko mesta Hořice v Českej republike). Jej autorom sa stal Ján Svítek. Sochár si zvolil sediacu postavu prezidenta v jeho najobľúbenejšom a najčastejšom oblečení – v jazdeckých nohaviciach, v kabáte zapnutom až po bradu a vo vysokých jazdeckých čižmách z Washingtonu. Sám prezident Masaryk priznal, že tento spôsob obliekania je pre neho veľmi pohodlný.

Sochár sa sústredil predovšetkým na Masarykovu tvár, jeho črty a pohľad, v ktorom sa zračila osobnosť T. G. M., jeho intelekt, ale aj vľúdnosť k jednoduchým ľuďom. Socha je umiestnená blízko vchodu do kaštieľa na okraji parku s prírodným pozadím, predovšetkým starými majestátnymi stromami.

Publikované 30. 12. 2021 v kategórii Ľudia a osobnosti

↑ na začiatok stránky